A kerti tó nagy hatással van környezetre. Minden kertben képes optikai középpontként szerepelni. Hogyan készül a kerti tó? Kizárólag szakértelemmel. A gyermekek számára csalogató lehet a láblógatás a vízbe, a faágak úsztatása a tóban, no meg a halak színpompás látványa. A kerti tó a felnőttekre nyugtató hatással lehet egy hosszú és fárasztó munkanap után. Sőt: a kerti tavak még az energikusabb kerttulajdonosok számára is számos kihívást kínálnak.
A csobogók, patakok, és szökőkutak mozgásukkal hívják fel magukra a figyelmet. Az állóvíz visszatükrözi a fákat, épületeket, megtöri a fényt, ezzel megváltozik a növények megjelenése is. A tavi növények gyorsan nőnek, hatalmas és színes leveleikkel vonzzák a tekintetet. De mint minden más épített tájképi elem esetében, a túlzásoktól itt is óvakodni kell. A túl sok vízi elem – szökőkút, csobogó, patak, vízesés – halmozásával el is ronthatjuk az összképet, ezért ezeket a tényezőket már a kerti tavak tervezése során figyelembe kell venni!
A házilagos tóépítés menete – tóépítés lépésről-lépésre
Néhány jótanács tehát azoknak, akik házi tóépítésbe vágnának:
A tóépítés szerszámai
Mielőtt nekiesnénk saját tavunk kiásásának, győződjünk meg róla, hogy minden szükséges szerszám a rendelkezésünkre áll. Tóépítéshez a következő dolgok kellenek: ásó, lapát, tófólia, vizinövények, elektromos bekötési lehetőség, kavicsok, sziklakövek.
Ha dekoratív halastavat akarunk csobogóval, a tóépítéshez szükségünk van még tószivattyúra és szűrőrendszerre is.
Hol legyen a kerti tó?
Nézzünk körül a kertben, keressük meg az ideális helyet a tavunk számára. Egy aranyhalakkal telepített kerti tó dekoratív része lehet a kertnek, központi fekvést érdemel. Ne legyen messze a háztól, legyen könnyen megközelíthető. Tegyük a tavat frekventált helyre! (Gondoljunk közben a szivattyú, és szűrőrendszer elektromos kábelezésére is!) Ne tegyük a kert lejtős végébe! Válasszunk félárnyékos, nagyobb fáktól távolabbi helyet a kerti tó számára!
A kerti tó mérete – mekkora tavat építsünk?
A maximális méretet gyakorlatilag az általunk választott kertrész mérete határozza meg. Mivel a tóépítés nagyrésze fizikai munka, gondoljuk át mire is akarunk vállalkozni!
A tóépítés lépései – a kerti tó kialakítása
A tóépítés legnehezebb munkafázisa a gödör kiásása. Ha köves altalajjal vagy gyökerekkel találkozunk az építés során, távolítsuk el az éles köveket és a fák gyökereit, különben sérülhet a tófólia. Nagyon köves és rögös altalaj esetén nedves homokréteggel tapasszuk be a tó gödrét. A kerti tó méretét mi határozzuk meg – azonban ha halakat is szeretnénk tartani, legyen 120 cm a tó legmélyebb pontja. Helyezzük be a geotextíliát, és győződjünk meg arról, hogy nincsenek kemény, éles kidudorodások. Ezután már jöhet a tófólia!
Telepítsük a szivattyút, szűrőrendszert, vízforgatót
A szivattyú, és egyéb elektromos berendezések beépítésénél kövessük a mellékelt telepítési útmutatókat!
Jöhetnek a kövek, sziklák és a tó növényei
A kerti tóban rendezzünk el mindent ízlésünk szerint, de szem előtt tartva a növények ültetési mélységét és sűrűségét. Próbáljuk a „természetesség látszatát” kelteni! A kerti tó kialakítását befejezhetjük úgy, hogy körben szilárd burkolatot készítünk vagy a tófólia széleit tőzeg alá rejtjük, és beültetjük.
A tóépítés utolsó fázisa – Vizet neki!
Most, hogy elkészült a kerti tavunk, töltsük fel vízzel. Néhány hét múlva rakjuk bele az aranyhalakat, és élvezzük saját kerti tavunk szépségét!
A kerti tavak ápolása, karbantartása – A tóépítés utáni teendők
A kerti tavak első karbantartását tavasszal kell elvégezni. Az általános munkálatok nem jelentenek nagy megterhelést, ha rendszeresen elvégezzük őket.
A kerti tavak tisztítása házilag
Az alapos kitakarítás lépései:
- A kerti tavak halait félig tiszta, félig a tóból vett vízzel töltött tartályba tegyük
- Vegyük ki a vizinövényeket
- Engedjük le teljesen a vizet
- Távolítsuk el az iszapot, törmeléket a tómeder aljáról
- Majd súroljuk át óvatosan a medence szélét egy keményebb kefével
- Ha a tómeder teljesen kiszáradt, töltsük fel lassan tiszta vízzel
- Helyezzük közben vissza a vizinövényeket, a vízparti- és úszó növényeket hagyva a végére
- A tó halait csak később szabad visszatenni, mikor a víz már teljesen kitisztult
A telepített vízinövények gondozása
A telepítés után a legtöbb tavi növénynek nincs igénye a gondozásra. Tavasszal azonban a téli fagykárra ügyelni kell, mert tönkreteheti a vizinövények friss hajtásait és virágait. Fontos az elszáradt levelek eltávolítása, mert a növényi törmelékek jelenléte oxigénhiányhoz vezet, ami káros a halak számára. Ellenőrizzük, hogy a növények megfelelő helyen vannak-e és mennyiségük arányban áll-e a tó méretével.
Tavasszal nem csak a dísznövények kezdenek el fejlődni, hanem a gyomok is. Az egészséges vizinövények elnyomják ugyan a gyomok nagy részét. A békanyál és békalencse túlzott jelenléte esetén gondoskodnunk kell az eltávolításukról.
"Családi vállalkozás vagyunk. Prémium alapanyagokkal, garanciákkal és határidőre dolgozunk. Csak azt vállaljuk, amihez értünk!"