Egy kert mindig érdekesebb egy kisebb tó, csobogó, szökőkút vagy valamely más vízi látványossággal. A kerti tavak tervezése azonban komoly feladat.
A víz különleges hatású eleme lehet minden kertnek. A kerti tavak kialakítása ugyan nem olcsó dolog, de viszonylag könnyen és gyorsan megvalósíthatóak, és minden kert stílusba beilleszthetőek.
Fontos, hogy tisztában legyünk vele, mit várunk leendő tavunktól: Ha megelégszünk egy kisebb, díszhalas tóval, viszonylag kevés terület is elegendő a tó kialakítása számára. Ellenben, hogyha mondjuk egy kisebb nádassal is rendelkező, békák lakta tavat szeretnénk, jóval nagyobb területre lesz szükségünk. Az alábbiakban azok a szempontok olvashatóak, amelyeket mindenképp érdemes tekintetbe vennünk még a tervezési fázisában.
A kerti tó tervezésének legfontosabb tényezői
Méret – Mekkora legyen a kerti tó?
Minél nagyobb egy kerti tó, annál fenségesebb érzést kelt az emberben. Ámde jó ha tudjuk, annál több lesz a karbantartási tennivaló is vele. Továbbá nagyobb méretű tóhoz nagyobb méretű tófólia és geotextília, valamint nagyobb vízforgató szűrőrendszer is szükséges. Mindezek pedig nagymértékben emelik a projekt megvalósításának összköltségét. Bár sokan azt gondolják, a kerti tó kialakítására fordított pénz oroszlánrésze a földmunka elvégzésére megy el, ez utóbbi valójában csak töredékét alkotja a költségeknek – ellentétben a kivitelezés anyagdíjával.
Űrtartalom – Tavacska vagy „saját Balaton”?
Nagymértékben összefügg az előző ponttal: Minél nagyobb területű, illetve minél mélyebb kerti tóról van szó, annál több víz is van benne. Ez pedig megfelelő erősségű szivattyú, illetve szűrőberendezés használatát teszi szükségessé – ezek lényegesen drágábbak lehetnek kisebb teljesítményű társaiknál. Ne feledkezzünk meg magáról a víz költségvonzatairól sem!
Mélység – Halak is lesznek a kerti tóban?
Szeretnénk halakkal is benépesíteni leendő tavunkat? Akkor vegyük tekintetbe már a tervezési fázisában, hogy annak legmélyebb pontjának legalább 1,2-1,5 méter mélynek kell lennie. Ez azért fontos, mert a halak csak a megfelelő – fagypont alatti – talajmélységben lesznek képesek áttelelni a hideg évszakot. Hogy mit takar pontosan „a kerti tó legmélyebb pontja” kifejezés? Ez a kerti tó házilagos építését taglaló cikkben kerül bővebb tárgyalásra.
Forma – Szabályos vagy absztrakt?
Nem muszáj, hogy a tónak klasszikus formája legyen. Lehet akár egészen absztrakt is, olyan, mint például a természetes módon kialakult tavak.
Halfajták – Fontos a halak száma és mérete!
Kerti tó tervezésekor azt is vegyük figyelembe, milyen fajtájú halakat kívánunk majd betelepíteni a tóba. Minél nagyobb testű halakat szeretnénk, annál mélyebbre szükséges terveznünk kerti tavunkat. Vegyük számításba azt is, hogy a nagyobb halak, a vizet is jobban „koszolják”. Tehát a tó vizének tisztántartásához szükséges szűrőberendezés is drágább lesz, mintha kisebb halak mellett döntünk.
Jogi előírások – Legyen tisztában a jogi szabályozásokkal is!
A településenként változó HÉSZ, azaz a Helyi Építési Szabályzat rendszerint kitér a telken található vízfelületekre, medencékre vonatkozó előírásokra is. Általában köbméter alapján határozzák meg, milyen mértékig lehet engedély nélkül építkezni. Az adott köbméternyi vízmennyiséget meghaladó kerti tó, vagy medence engedélyköteles: Az engedélyezés feltételei, illetve az engedélyezi eljárás részletei is megtalálhatóak a HÉSZ-ben. Mindazonáltal, hogyha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, egy esetleges büntetést elkerülendő érdemes ez ügyben telefonon, vagy személyesen is érdeklődnünk a helyi önkormányzat munkatársainál.
Kérje ki mások véleményét is kerttervével kapcsolatban!
Elakadt a tervezésben, netán kifogyott az ötletekből? Vagy épp ellenkezőleg, rendkívül határozott elképzelése van a megépítésre kerülő tóra vonatkozólag? Akárhogy is, csak nyerhet vele, hogyha kikéri más tulajdonosok – szomszédjai, rokonai, ismerősei – véleményét is!
"Családi vállalkozás vagyunk. Prémium alapanyagokkal, garanciákkal és határidőre dolgozunk. Csak azt vállaljuk, amihez értünk!"