A pázsit ápolása folyamatos odafigyelést, törődést jelent!
- Fűnyírás,
- gyepszellőztetés,
- gyeptrágyázás,
- gyomirtás,
- kártevőmentesítés,
ezek egyike sem hanyagolható el, ha hosszú ideig szeretnénk a szép, ápolt gyepszőnyegünkben gyönyörködni.
Mit, mivel, mikor és hogyan? Olvassa el az alábbiakat, ha Ön is üde zöld pázsitot szeretne otthonában!
Fűnyírás – a fűnyírás fontossága
A fűnyírás elősegíti a pázsit sűrűsödését, erősödését és terhelhetőségét. Ezért rendszeresen el kell végezni!
A füvet heti rendszerességgel 3,5-5 cm-re visszavágjuk és az így keletkezett nyesedéket mindig eltávolítjuk. Minden fűnyírás alkalmával a levelek hosszának maximum 1/3-át szabad levágni, mert az ennél erőteljesebb „csonkítást” a gyep már nehezen tűri el. A pázsitfű a tápanyagokat nem a gyökerében, hanem a levelében tárolja!
Általában az a tapasztalat, minél gyakoribb a fűnyírás, a pázsit annál szebb lesz. Tavasszal, mikor legintenzívebben fejlődik a gyep, legalább heti egy fűnyírás szükséges. Ha várunk vele 2-3 hetet, elkezd ritkulni, és egyenlőtlen színt alakít ki a gyep. A gyakori fűnyírás serkenti a dús, egészséges, magas minőségű pázsit kialakulását. A nyári nagy melegekben a késő esti fűnyírás után öntözzük meg a gyepet!
A pázsit mohásodása – gyepszellőztetés és gyeplazítás
A gyep talajfelszínén az elhalt növényi részek filcréteget képeznek. Ennek túlzott jelenléte káros, akadályozza a tápanyagok (nitrogén, foszfor, kálium, vas stb.), az oxigén és víz áramlását.
A gyep mohásodását általában a talaj tömörödése okozza, majd ezt követi a tápanyagok mennyiségének csökkenése is. Elkezd ritkulni és barnulni a pázsit, elveszti üde zöld színét.
A leghatékonyabb védelem a mohák ellen az egészséges és sűrű pázsit. A ritkás gyep növekedésének okozói lehetnek: túlöntözés, árnyék, helytelen fűnyírás, túl kevés gyeptrágya használata vagy a szárazság,- az öntözés hiánya. Próbáljuk meg kiküszöbölni a hiba okait! Évente egyszer használhatunk Compo mohairtós gyeptrágyát is – ezt tavasszal, vagy ősszel a legcélszerűbb. Gondoljunk arra, hogy ha a moha már megtelepedett a kertben, sokkal nehezebb azt kiirtani, mint odafigyelni a megelőzésére, kellő időben beavatkozni.
A mohák ellen (és az elhalt gyepréteg eltávolítására) szintén hatásos védekezés az úgynevezett gyepszellőztetés vagy más néven gyeplazítás.
A pázsit lazítását, a gyepszellőztetést tavasszal (márciustól májusig), vagy ősszel (augusztustól szeptemberig) végezzük a fűnyírás után. A gyepszellőztetést manapság már elektromos vagy benzines gépekkel, un. gyepszellőztetővel érdemes végezni.
A szaküzletek kínálatában megtalálhatóak, áruk, mint a fűnyíróké.
A gyepszellőztetés és gyeplazítás után fontos a gyeptrágyázás és alapos öntözés.
Gyeptrágyázás – a helyes gyeptrágya használat
Célzott és tudatos gyeptrágyázással a pázsit tápanyag-utánpótlását biztosítjuk. Ezzel a gyep megerősödését érjük el, ami néhány nap után már szemmel egészen jól látható.
Ha nem műtrágyázzuk a gyepet, előbb-utóbb meggyengül és ellepik a moha- és gazfélék.
A pázsit nem különbözik más növényektől, növekedéséhez három alapvető elem szükséges: nitrogén, foszfor és kálium. Ezen elemeket tartalmazza maga a gyeptrágya is.
A műtrágya csomagolásán arányszámokat látunk, például 27:5:5. Ezt nevezik „gyeptrágya analízisnek”, ami a fent említett összetevők arányát mutatja. A példában 27% nitrogént, 5% foszfort és 5% káliumot tartalmaz a gyeptrágya. Számos kiszerelés és összetevő alapján választhatunk az üzletek polcairól. Pázsitunk állapotának és aktuális igényeinek pontos ismeret nélkül nem biztos, hogy a megfelelő gyepműtrágyát vásároljuk meg!
Minden tavasszal nitrogénben dús Compo gyeptrágyát alkalmazzunk! Ha a pázsit lazítást igényel, a műtrágyát mindig a fűnyírás és gyepszellőztetés után, ne pedig előtte alkalmazzuk! A gyeptrágyázás után fontos az alapos öntözés!
Ősszel extra mennyiségű káliumot tartalmazó Compo gyeptrágya kiszórására van szükség. Ezzel nagyban segíthetünk pázsitunknak átvészelni a telet. Évente minimum a 3-szori gyeptrágyázás ajánlott. Legmegfelelőbb hónapok a március, a június és a szeptember. A nitrogéntartalmú gyeptrágya adagolására rendszeresen szükség van!
A pázsit öntözése
A természetes csapadék mennyiségének eloszlása nem igazodik a gyep és a növények igényeihez. Az aktuális vízhiányt csak öntözéssel tudjuk pótolni, így vigyázva a kert egészségére. Hosszú száraz időszakban a gyepet hetente 1-2 alkalommal alaposan öntözzük meg! A legalkalmasabbak a hajnali órák, mert ilyenkor alacsonyabb a párolgás.
15-20 liter a megfelelő mennyiség négyzetméterenként, hogy átsegítsük pázsitunkat a száraz időszakon. Automata öntözőrendszer telepítésével megkímélhetjük magunkat a hosszas öntözés fáradalmaitól. A Hunter, Rain Bird és Toro öntözéstechnikai cégek termékeivel könnyedén biztosítható a gyepszőnyeg és kertünk vízigénye. Olvassa át az automata öntözőrendszerekkel kapcsolatos gyakran ismételt kérdéseket!
Gyomirtás – gyomlálás, szelektív gyomirtás
A sűrű, egészséges fűbe nehézkes a gaznak betolakodni, tehát a rendszeres fűnyírás, gyepszellőztetés, gyeptrágyázás és pázsit ápolás segít, hogy gyommentes maradjon a gyepszőnyeg. A kézi gyomirtás és a Compo gyomirtós gyeptrágya használata hatékony a kis mennyiségű gaz ellen, illetve meggátolja azok elterjedését a gyepszőnyegben. Ha szelektív gyomirtó alkalmazása válik szükségessé, kérdezzünk meg szakembert! A szelektív gyomirtó helytelen használatával véglegesen kiölhetjük a már erős, tömött gyepszőnyeget is a kertben!
Kártevőmentesítés – vegyszeres talajfertőtlenítés
"Családi vállalkozás vagyunk. Prémium alapanyagokkal, garanciákkal és határidőre dolgozunk. Csak azt vállaljuk, amihez értünk!"