Hibás, foltos a gyepszőnyeg? Önnek esetleg kutyája van? Ne csak házi kedvencét okolja a károkért! Lehetséges, hogy az igazi bűnös a szomszéd macskája…
Ami a gyepszőnyeg egészségét illeti, a kutyák általában nagyobb gazfickók, mint a macskák. Azonban jó, ha tudja: a cirmosok előszeretettel használják a szomszéd kerteket WC-ként, mintsem hogy a „saját küszöbüket koszolják be”. Ez komoly bosszúságot okozhat az adott kert tulajdonosának.
A macska az ürülékét lyukakba rejtik el. Ezt is főleg a pázsit szélén teszik, így legalább a gyeptéglát békén hagyják.
Milyen problémákat okozhatnak a macskák a gyepszőnyegen?
A macskaürülék nagy gondot jelenthet, hiszen potenciálisan káros az emberre. A székletük különböző, emberre is ártalmas parazitákat hordozhat. Ezért azt tanácsolom, hogy ha a székletet fel akarja szedni és megsemmisíteni, kesztyűben és/vagy más védőfelszerelésben tegye meg, így kerülve el az ártalmakat.
A doromboló négylábúak vizelete hígabb, mint a kutyáké, így az kevésbé jelent problémát a gyepen. De ha nem ellenőrzi a pázsitot rendszeresen, emiatt is találhat elhalt területeket.
Hogyan állítsa helyre a kipusztult gyepszőnyeget?
Ha sárgás-barna foltokkal találkozik, az alábbi 5 lépést kell megtennie:
- Gereblyével távolítsa el az elhalt területet, lehetőleg nagyobb erővel és mélyebben, mint normál gereblyézéskor.
- Az üres területet ássa fel és szélesítse meg. Esetleg új termőföldet is szórhat rá.
- Szórja be a területet fűmaggal, vagy pótolja a hiányzó részeket gyepszőnyeggel.
- Öntözze naponta többször a területet.
- A talaj legyen mindig nedves a csírázás beindulásáig.
A vizelet hígítása, locsolása is megoldás lehet. Viszont minden igyekezet ellenére így is előfordulhat, hogy kifoltosodik a pázsit.
Milyen megelőző intézkedéseket tehet?
- Távolítsa el a macska székletét, és ha lehet, mossa le a vizeletet. A macska megjelöli területét, ezért ez segíthet eltüntetni a szagokat.
- Tapasztalatok szerint a bor illatára hasonlító kerti ruta (Ruta graveolens), az örökzöld félcserje levendula (Lavandula), a csombormenta (Mentha pulegium), a macskajaj (Coleus canina) és a citromillatú kakukkfű (Thymus citriodus) illata távol tartja a macskát, ezért ültessen ebből néhányat a kertbe, vagy ha macskája van, használja őket olyan területek megvédésére, mint pl. a veteményes. Bónusz: Ezen növények telepítése vonzza a beporzókat, ami segíthet elkerülni a kártevőket is.
- Van még néhány illat, melyet a macska kellemetlennek tart. Ilyenek pl. a citrusfélék és a kávé. Ezért a citrushéjak vagy a kávézacc ágyásra vagy gyepre szórása szintén távol tarthatja a macskát az adott területtől, ráadásul ezek le is bomlanak és nem okoznak kárt a kertben.
Ezeket a növényeket mindenképp kerülje, ha macskája van!
Bizonyos növényfajok károsak lehetnek a macskákra. Noha elméletben a macskák ösztönösen tudják, hogy mi mérgező számukra, és felnőttként általában elkerülik azt, azonban a kíváncsi kiscicák nagyobb valószínűséggel fogyasztanak új és ismeretlen, akár mérgező növényeket.
A növények közül soknak kellemetlen íze van, ami általában elegendő ahhoz, hogy visszatartsa őket a káros mennyiségű fogyasztástól, de inkább legyenek biztonságban a szeretett kisállatok, mint később sajnálkozzon.
Melyek ezek a kerti növények?
(Figyelem, a lista nem teljes!)
- ciklámen
- mikulásvirág
- rododendronok
- papagájvirág
- iszalag
- gyűszűvirág
- pipacs
- pünkösdi rózsa
- krizantém
- bizonyos virágok gumói, mint. pl. krókuszok, nárciszok, jácintok és tulipánok
- liliom: mérgező és potenciálisan halálos lehet a macska számára, ezért teljesen kerülni kell!
Milyen jelekre kell figyelni mérgezés gyanúja esetén?
A fentiekben sorolt növények fogyasztása emésztőrendszeri problémákat, például ismételt hányást és hasmenést okozhat. Emellett irritáció jelei láthatóak a száj és a torok körül. A macska esetleg nem eszik, vagy lehangolt.
Ha kedvence ezeket a tüneteket produkálja és felmerült Önben a mérgezés gyanúja, esetleg tudja, hogy van a közelben a macskája számára mérgező növény, azonnal vigye állatorvoshoz!
Gyepkezelés és a háziállatok biztonsága
Ha úgy dönt, hogy más anyaggal is kezeli a gyepet, feltétlenül olvassa el a termékeken lévő kezelési útmutatásokat. Csak így kerülheti el, hogy kárt okozzon házi kedvencének.
Gyeptrágya – szerves vagy szervetlen:
A gyeptéglán alkalmazott trágyák bizonyos fajtája szerves, amelyet akár szemcsés formában is megtalál a boltok polcain. Normál esetben egy ilyen termék nem jelent kockázatot a házi- vagy a vadon élő állatokra, de javaslom, hogy feltétlenül győződjön meg erről vásárlás előtt!
Moha elleni vasgálic vagy vastápsó:
Ez a termék vasalapú és folyékony formában alkalmazzák. Vashiányos talaj esetében 1-2%-os, mohák ellene 5-10%-os oldat formájában alkalmazza a gyepszőnyegen.
A vasgálic nem jelent kockázatot a macskákra, de azt tanácsolom, hogy legalább egy napig tartsa őket távol a kezelt gyeptől. Így a terméknek lesz ideje megszáradni, és elkerülhető a nedves mancslenyomatok utáni takarítás.
A vastápsó alapvetően ugyanarra jó, mint a vasgálic, de kiszerelését tekintve granulátum formában kapható. Egyszerűen csak szórja ki, mint a gyeptrágyát, majd alaposan öntözze be!
Gyomirtók és egyéb vegyszerek:
A macskákat – a moha kezeléshez hasonlóan – gyomirtóval végzett kezelés után is legalább a nap hátralévő részében a fűtől távol kell tartani, hogy a gyepszőnyeg megszáradhasson.
Az egyéb vegyszeres beavatkozások (pl. gombásodást megelőző kezelések) után is ugyanígy járjon el!

"Családi vállalkozás vagyunk. Prémium alapanyagokkal, garanciákkal és határidőre dolgozunk. Csak azt vállaljuk, amihez értünk!"