A gyepszőnyeg és pázsit ápolás augusztusban sem maradhat el. Ne feledjük, hogy ilyenkor használhatunk nitrogénben dús gyeptrágyát utoljára az évben!
A gyepszőnyeg és pázsit ápolás augusztusban is tartogathat kihívásokat a számunkra. A hónap vége felé kerítsünk sort a gyepszőnyegben esetleg bekövetkezett károk javítására új gyeptégla-részek lefektetésével, vagy fűmag vetésével.
Az augusztusi gyepápolás legfontosabb teendői
Augusztus hónapja még a tomboló nyár időszaka. A forró évszak utolsó heteire azonban a gyepszőnyeg „elfárad”, főleg, ha az időjárás valóban szélsőséges. Ilyenkor a nyáron szokásos ápolási feladatokat érdemes még kitartóan folytatnunk, bár a hónap vége felé el kell kezdenünk gondolni az őszi gondozási lépésekre is. Fontos a rendszeres és bőséges locsolás, a gyepszellőztetés és a gyeptrágyázás is, de a fűnyírást sem hanyagolhatjuk még el. Fordítsunk figyelmet a gyepregenerálás feladataira is.
A gyepszőnyeg helyes locsolása kánikulában
Ha tartós a hőség és aszályos a hónap, előfordulhat, hogy a gyepünk foltokban vagy akár a teljes felületén a kiszáradás jeleit mutatja. Ilyenkor érdemes alkalmanként (nem minden locsolás alkalmával!) alaposan eláztatni. A locsolás során, ha megoldható, alkalmazzunk általában kisebb cseppméretet, viszont hagyjuk kint hosszabb ideig a locsolót, hogy jó mélyre eljuthasson a nedvesség a földben. Mindenképpen érdemes a fűlocsolást nem slaggal, hanem esőztetővel (felszerelt automata öntözőrendszerrel) végezni. A locsolásra a hajnali vagy a késő esti órák a legalkalmasabbak, mert ilyenkor a viszonylagosan lecsökkenő hőmérséklet miatt kevésbé párolog el az öntözővíz. A közhiedelemmel ellentétben a gyepet nagy forróságban érdemes frissítő öntözéssel nap közben is új életre kelteni.
A locsolás kapcsán általánosságban elmondható, hogy nem érdemes gyakorta, de kevés mennyiségű vízzel végezni. Különösen akkor nem, ha elhanyagoljuk a gyepszellőztetés feladatait. Ebben az esetben a víz vagy fennmarad a föld felszínén és jelentős részében elpárolog, ideális, párás környezetet teremtve a gombásodási folyamatoknak, vagy éppen csak a földfelszín alá szivárog be, arra késztetve a fűcsomókat, hogy ott fejlesszék a gyökereiket. Mivel a cél éppen az, hogy a fűszálak gyökerei mélyre hatoljanak, megerősödjenek, törekedjünk arra, hogy a mély rétegekbe is eljusson a locsolóvíz.
A gyökerek mély rétegekbe való eljutása több szempontból is kedvező: egyrészt erős, növekedni képes fűcsomókat eredményez, amelyek jobban ellenállnak a fizikai behatásoknak (pl. taposás), másrészt a bőséges locsolást elégséges ritkábban elvégezni, hiszen a mélyre leszivárgott víz a hajszálcsövesség révén folyamatosan feljut a felsőbb rétegekbe is.
Fontos a megfelelő gyeptrágyák alkalmazása augusztusban is
Ebben a hónapban még folytatnunk kell a nitrogénben gazdag műtrágya alkalmazását is, hiszen ez növekedésre serkenti a növények gyökerét és leveleit is. Augusztus végével azonban hagyjuk el a túlzott nitrogéntartalmú trágya használatát, hiszen szeptemberben már az életfolyamatok lassulnak, a növények felkészülnek a téli pihenésre.
Fűnyírás és gyepszellőztetés nyáron
A gyepszellőztetés sem maradhat el a nyár utolsó hónapjában. Az elhalt növényi részek eltávolítása létfontosságú. Az összetömörödő kiszáradt fűszálak és levelek nem csak megakadályozzák, hogy a locsolóvíz eljusson a gyökerekhez, de bomlásnak indulva veszélyeztetik a gyep egészségét is. A talajlazítást azonban hagyjuk a késő őszi hónapokra.
Amennyiben a gyepszellőztetés után úgy találjuk, hogy a gyepszőnyeg egyes részei megkoptak, hiányosak, fűmag elszórásával kijavíthatjuk ezeket a hiányosságokat. A nyár vége felé elvetve az új fűszálaknak még lesz idejük megerősödni, mielőtt bejön a hideg idő. A gyephibák javítására – különösen ha nagyobb felületekről van szó – alkalmazhatunk gyeptéglát is.
A fűnyírással kapcsolatban tudni érdemes, hogy a többszöri visszafogottabb vágás sokkal jobbat tesz a gyepnek, mint a ritkább, fokozott mértékű. A fűfélék a leveleikben tárolják a felvett tápanyagokat, ezért nem szabad túlságosan sokat levágni belőlük. Úgy állítsuk be a fűnyíró kését, hogy a fűszálaknak maximum az egyharmadát távolítsa el. A gyakori nyírás dúsabbá teszi a gyepet és megerősíti a fűcsomókat. Így a gyepszőnyeg kevésbé lesz érzékeny a koptató hatásokra is.
Ha kíváncsi milyen teendők várnak Önre az ősz első hónapjában, készüljön fel az szeptemberi gyepápolás feladataira!
Legfrissebb híreink
Kertépítés nyáron?
Hírek, Kertépítés, Kertépítés házilag
|Gyepápolás júniusban
Gyepszőnyeg gondozása, Hírek
|A gyepszőnyeg és a pázsit ápolása májusban
Gyepszőnyeg gondozása, Hírek
|A gyepszőnyeg és a pázsit ápolása áprilisban
Gyepszőnyeg gondozása, Hírek
|Elindult a 2024 évi gyepszőnyeg kitermelés Gyálon
Hírek
|A gyepszőnyeg és a pázsit ápolása márciusban
Gyepszőnyeg gondozása, Hírek
|"Családi vállalkozás vagyunk. Prémium alapanyagokkal, garanciákkal és határidőre dolgozunk. Csak azt vállaljuk, amihez értünk!"