Szeptember közepe után már itt az ősz. Kezdődhet a füvesítés ősszel. Előkerül a régi dogma: „Itt az ideje a füvesítésnek! Gyorsan elszóróm a fűmagot!”
Az alábbi írás nem a fűmagvetéses füvesítés menetéről, technikai részleteiről hivatott szólni A-Z-ig. Csupán néhány elavult, de máig is a köztudatban keringő „mítosz” létjogosultságát vitatja!
A PalkovitsKert elkötelezett híve a régi, elavult nézetek elleni harcnak. Éppen ezért vizsgáljuk meg kicsit a kérdést – valóban – szakmai szempontok alapján!
Füvesítés ősszel – tévhitek és okok
Miért füvesítünk előszeretettel ősszel? A válaszok általában a következők:
- valahol azt olvastam, hogy ősszel jó a füvesítés Magyarországon,
- mert így tanultam „az öregektől”
- és a szomszéd is ősszel vetette a fűmagot,
- vagy nincs olyan nagy meleg és öntözni sem kell annyit a fűmagokat.
- „ezt olvastam, ezt hallottam” – más volt a klíma hazánkban, volt tavasz, nyár, ősz és tél. Napjainkban az időjárás szélsőséges, bármely évszakban előfordulhat akár napi 15-20 °C-os hőmérséklet ingadozás, vihar, jégeső stb.
- „ha a szomszéd is, akkor én is” – az, hogy a szomszéd mikor mit csinál, ugye egy dolog: kútba sem ugrunk csak azért, mert mások is ugranak
- „öntözni sem kell ősszel a fűmagot” – hol voltak 20 évvel ezelőtt a kerti öntözőrendszerek? Sehol! Mindenki tudta, ha szép gyepet akar, akkor az első pár hétben az öntözést valahogy meg kell oldania. Olvasson többet a kertépítés és az időjárás kapcsolatáról hazánkban!
A fűmagvetéses füvesítés alapvető igazságai
A fűmagvetéses füvesítés ideje még mindig valóban a tavasz és az ősz. De van néhány apróságnak tűnő tényező, ami nagyban befolyásolja majd a végeredményt. Ezért nem árt tisztában lenni pár dologgal!
A fűmagvetéses füvesítéshez – a megfelelő talaj-előkészítésen kívül – 3 dolog szükséges:
- válasszunk valóban a kertünkbe illő, a helyi fény- és talajviszonyoknak megfelelő minőségi fűmagkeveréket. Minden esetben ellenőrizzük a csomagoláson feltüntetett szavatossági időt!
- a nappali hőmérséklet 15 °C alá süllyedése és a borús napfény nélküli nappalok hátráltatja a fűmag csírázását
- tartsuk folyamatosan nedvesen a fűmagokat és a felső 2-3 cm talajréteget is. Ez még az őszi füvesítés esetében is napi 3x-i öntözést jelent a csapadékmentes napokon! Ha ezt nem tudjuk vállalni, akkor telepíttessünk Hunter automata kerti öntözőrendszert!
Jó tanácsaink az őszi füvesítés előtt állóknak
Magvetéses füvesítés esetén az időjárás fontos tényező. A magok csírázásához napfény és nedvesség kell! Ezért rendkívül fontos a helyes időpont kiválasztása.
Szeptember vége felé még ajánlott elszórni a fűmagot a kertben, de ahogy a nappalok egyre hűvösebbek lesznek, csökken a napsugárzás, esetenként viharosabbá válik az időjárás a vetési kockázat is növekszik. Az őszi füvesítésnek legkésőbb október közepén neki kell állni! A frissen vetett fűnek – még a tél beállta előtt – 4-6 hétre van szüksége a minimális megerősödéshez! A téli kertépítés sem lehetetlen, a füvesítést leszámítva minden egyéb kertészeti munka elvégezhető.
Fűmag vagy gyepszőnyeg
Természetesen – ha az anyagiak engedik – van biztos megoldás a fenti problémákra. Gyepszőnyeget (készgyepet) az év bármely szakaszában – a téli nappali fagyok kivételével – lehet telepíteni. A gyepszőnyeg szakszerű lerakása esetén a minőség garantált!
Hogy megismerje a készgyep előnyeit a magvetéssel szemben, olvassa el a gyepszőnyeg vagy fűmag írásunkat és ismerje meg a házi füvesítés, gyeptégla telepítés titkait!
Legfrissebb híreink
Kertépítés nyáron?
Hírek, Kertépítés, Kertépítés házilag
|Gyepszőnyeg és pázsit ápolás augusztusban
Gyepszőnyeg gondozása, Hírek
|Füvesítés nyáron – a nyári füvesítés korlátai
Füvesítés, Hírek
|
"Családi vállalkozás vagyunk. Prémium alapanyagokkal, garanciákkal és határidőre dolgozunk. Csak azt vállaljuk, amihez értünk!"