A fakivágás, a fűkaszálás, és a bozótirtás is a veszélyes kerti teendők közé tartozik. Nem javasolt nekiesni házilag! Miért? Megpróbálom elmagyarázni! Amellett hogy a kapcsolatos alapvető tudnivalókat ismerteti, abból a célból is készült, hogy az Olvasó ne kockáztassa maga és környezete épségét, hanem bízza a fakivágást, a bozótirtást és a magasabbra nőtt fűféleségek és gyomok lekaszálását megfelelő felszereltségű, gyakorlott szakemberre!
Amikor a fakivágásra, fűkaszálásra vagy a bozótirtásra szükség lehet
Fák kivágására a kert kiépítése előtt, vagy olyankor kerül sor, ha azok építkezés miatt útban vannak, vagy az idők folyamán helyükön túlnőttek, illetve ha elöregedtek. A helyükön túlnőtt fák gyökerükkel vagy ágaikkal esetleg törzsükkel építmény, kerítés, másik fa állagát veszélyeztethetik. Az elöregedett, kiszáradó félben lévő vagy belül már elhalt fák fokozottan balesetveszélyesek is. Ilyen esetekben a fakivágás elkerülhetetlen.
A bozótirtásra és a fűkaszálásra cserjetársulások, bokros területek, huzamosabb ideig parlagon hagyott földdarabok megszüntetésekor van szükség. A bozótirtás során a fás szárú növények a talajviszonyoktól függően 5-10 centiméteres magasságban a tövüknél kerülnek levágásra. A tövek eltávolítására a bozótirtás után kerülhet sor.
Ami nem fakivágás
A fakivágás egy fa végleges eltávolítását jelenti. A fák metszése, ifjítása nem a fakivágás fogalomkörébe tartozik. A fa ápolása „rendes” kertészeti munka.
A fakivágás, bozótirtás és fűkaszálás előkészületei
Minden fakivágás azzal indul, hogy be kell szerezni hozzá az önkormányzat műszaki osztályának engedélyét. Általában kivételt képeznek e szabály alól a gyümölcsfák és az örökzöldek (tuják, ciprusok, tiszafák, oszlopos borókák) – a fenyőket leszámítva, amelyek kivágása általában szintén engedélyhez kötött. A helyi előírások önkormányzatonként eltérhetnek, akárcsak a zöld-hulladék elégetésével, tűzgyújtással kapcsolatosan.
A bozótirtás és a fűkaszálás – a fakivágással ellentétben – nem engedélyköteles.
A következő lépés általában a fakivágást, bozótirtást vagy fűkaszálást elvégző személy(ek) megkeresése. A fakivágás rendkívül veszélyes tevékenység, ezért mindenképpen érdemes megfelelő felszereléssel bíró, fakivágásra szakmailag képzett, gyakorlott és engedéllyel rendelkező szakembert keresni!
A PalkovitsKert szakemberei természetesen mind a szükséges engedélyekkel, mind a megfelelő szakértelemmel és nagy gyakorlattal rendelkezik a fakivágást, bozótirtást és a fűkaszálást illetően.
A bozótirtás és a fűkaszálás is hordoz magában veszélyeket – itt azonban többnyire nem a súlyos fadarabok, hanem a talajon rejtőzködő hegyes dolgok (pl. ott felejtett, korhadó szöges deszkák) és más „meglepetések” jelenthetnek veszélyt.
A fakivágás, bozótirtás és a fűkaszálás felszerelései
A fakivágáshoz megfelelő eszköz és védőfelszerelés szükséges. A fakivágás történhet kézi vagy gépi erővel – manapság már szinte kizárólag az utóbbi módon, nagy teljesítményű, nem hobbi célú, benzinmotoros láncfűrésszel végzik.
A bozótirtás és fűkaszálás eszköze a benzinmotoros fűkasza, többféle fejegységgel.
A megfelelő szerszám mellett ugyanannyira fontos a megfelelő munkavédelmi eszközök megléte:
- munkavédelmi bakancs, vágásbiztos ruha és kesztyű, rostélyos védősisak és fülvédő.
Fakivágási technikák
A fa kivágását háromféle technikával végzik:
- Ha a fa dönthető, a favágó a földön állva dolgozik.
- Ha nem dönthető, a fakivágás alpin technikával történik. A favágó tartókötéllel, hevederekkel rögzíti magát a fán, és azt áganként visszanyesegeti – nagyobb darabokban, vagy „kugliban”, azaz 30-40 centiméteres egységekben.
- A fakivágás történhet alpin-technika alkalmazása helyett kosaras autóról – ez a legköltségesebb, de egyben a legbiztonságosabb mód.
A favágás megkezdése előtt mérlegelni kell a fa állapotát, és a hely adottságait. Beteg, öreg fa esetén szabályos ék vágása ellenére fennáll a veszélye annak, hogy a fa nem a meghatározott irányba dől. Ilyen fáknál a fakivágás csak az utóbbi két módszerrel történhet. Ugyanígy sokszor nem dönthető egy fa a környezetében lévő tereptárgyak (építmények, többi növényzet) miatt.
Ha a fa törzsén kúszónövény is él, azt a favágás előtt el kell távolítani. A borostyán a láncfűrész egyik legnagyobb ellensége.
Bozótirtás és fűkaszálás
Utómunkák a favágás, bozótirtás és fűkaszálás után
A kivágott fákat és bokrokat igény szerint a Palkovits Kert – zöld-hulladék esetében aktuális lerakóhelyi-díj ellenében – elszállítja. A kisebb mennyiségeket kézi rakodással kisteherautóra vagy konténerbe rakjuk, a nagyobb hulladékhalmokat önrakodó teherautón szállítjuk el. Bár a fa értékes anyag lehet, de favágást a fa anyagáért a PalkovitsKert nem végez. A fakivágásból, bozótirtásból és fűkaszálásból származó zöld-hulladékot sok helyen elégetik – ilyenkor be kell tartani a helyi általános és időszakos vonatkozó előírásokat. A zöld-hulladék égetésére vonatkozó szabályokkal kapcsolatosan keressük fel a helyi önkormányzat illetékes osztályát!
Közterületen végzett fakivágás, bozótirtás és fűkaszálás
A közterületen végzett fakivágás, bozótirtás és fűkaszálás a személy- és járműforgalom miatt még fokozottabb elővigyázatossággal végezhető, és esetenként további engedélyekhez kötött.

"Családi vállalkozás vagyunk. Prémium alapanyagokkal, garanciákkal és határidőre dolgozunk. Csak azt vállaljuk, amihez értünk!"